Światowy Dzień Krótkofalowca – święto pasjonatów łączności radiowej

  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
  • Drukuj zawartość bieżącej strony
18 kwietnia 2025

18 kwietnia to ważna data dla wszystkich miłośników radiokomunikacji – właśnie tego dnia obchodzony jest Światowy Dzień Krótkofalowca (World Amateur Radio Day). To nie tylko okazja do celebrowania wyjątkowego hobby, ale także moment refleksji nad znaczeniem krótkofalarstwa w dzisiejszym świecie. W Gminie Poraj również nie brakuje pasjonatów tej dziedziny, choć ich liczbę szacuje się na mniej niż dziesięć osób. Wśród zapalonych użytkowników są m.in. żołnierze rezerwy Piotr Sawicki – radny Rady Gminy Poraj i Grzegorz Sawicki – prezes Klubu Żołnierzy Rezerwy LOK w Poraju. Piotr Sawicki dzieli się swoją pasją. Bracia zapraszają do kontaktu wszystkich zainteresowanych.

O pasji krótkofalarstwa mówi Piotr Sawicki:

"Mój znak krótkofalarski to SP9QLQ. Mój brat Grzegorz ma znak SQ9REC i też jest krótkofalowcem. Pasją do krótkofalarstwa zaraził mnie starszy brat, potem była służba wojskowa w związku z zawodem skierowano mnie do łączności. W wojsku, miłość do pracy w eterze tylko się pogłębiła. Jeżeli chodzi o krótkofalarstwo to jest pasja, która wymaga różnych zdolności. Krótkofalarstwo wciąga, ponieważ daje możliwości obcowania za pośrednictwem radia z innymi pasjonatami z całego świata. Jeżeli chodzi o zdobycie licencji krótkofalarskiej to jest teraz dziecinnie proste. Od strony praktycznej jeżeli dochodzi do sytuacji kryzysowej, możemy stworzyć łączność w terenie i wspierać inne służby. Zapraszam chętnych do kontaktu z nami".

Święto Krótkofalarstwa zostało ustanowione na pamiątkę powstania Międzynarodowej Unii Radioamatorskiej (IARU), która została założona 18 kwietnia 1925 roku w Paryżu. Głównym celem IARU było (i nadal jest) reprezentowanie interesów krótkofalowców na całym świecie oraz wspieranie rozwoju technologii radiowej i edukacji technicznej.

Dziś organizacja ta zrzesza setki tysięcy radioamatorów z niemal wszystkich krajów globu, a jej działalność ma ogromny wpływ na promowanie idei pokojowego i twórczego wykorzystania fal radiowych.

Krótkofalowcy to osoby zajmujące się amatorską łącznością radiową – zarówno z sąsiedztwa, jak i z drugiego końca świata. W przeciwieństwie do zawodowych operatorów radiowych, ich działalność opiera się na pasji, wiedzy technicznej i chęci komunikacji. Do porozumiewania się używają specjalnych pasm radiowych, przydzielonych przez międzynarodowe regulacje.

Wielu krótkofalowców samodzielnie konstruuje swoje urządzenia nadawczo-odbiorcze, buduje anteny, prowadzi nasłuchy, a także bierze udział w zawodach, ekspedycjach i ćwiczeniach łączności kryzysowej. Choć krótkofalarstwo bywa postrzegane jako "hobby z dawnych lat", w rzeczywistości pełni bardzo ważną rolę w sytuacjach awaryjnych i katastrofach naturalnych.

Gdy zawodzi internet, telefonia komórkowa czy sieci energetyczne, krótkofalowcy są często pierwszymi, którzy nawiązują kontakt i przekazują kluczowe informacje.

W Polsce krótkofalowcy wspierali działania ratunkowe m.in. podczas powodzi w 1997 i 2010 roku i także w trakcie tej ostatniej, w dolnośląskim. Na całym świecie byli niezastąpieni m.in. po trzęsieniu ziemi na Haiti czy tsunami w Azji Południowo-Wschodniej.

W Polsce aktywnie działa Polski Związek Krótkofalowców (PZK), który zrzesza entuzjastów tego hobby w ramach ponad pięćdziesięciu oddziałów terenowych. Związek wspiera edukację techniczną, organizuje szkolenia, wydaje pozwolenia radiowe i propaguje krótkofalarstwo wśród młodzieży.

We współczesnym świecie, zdominowanym przez smartfony i internet, krótkofalarstwo może wydawać się anachronizmem. Jednak to właśnie jego niezależność od globalnych systemów komunikacji czyni je wyjątkowo cennym. Poza tym rozwój technologii cyfrowych, jak np. emisje FT8, PSK31 czy D-STAR, daje radioamatorom zupełnie nowe możliwości. To także doskonałe narzędzie edukacyjne – pozwala rozwijać umiejętności z zakresu fizyki, elektroniki, programowania i języków obcych.

Dla wielu młodych ludzi to pierwszy krok do kariery w inżynierii, telekomunikacji czy służbach ratunkowych. Światowy Dzień Krótkofalowca to doskonała okazja, aby zajrzeć do świata pełnego pasji, nauki i globalnej komunikacji. Niezależnie od wieku czy doświadczenia – każdy może zostać krótkofalowcem i dołączyć do tej wyjątkowej społeczności!

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie